Peru

Podróże do Peru

 

Spotkanie autorskie z podróżnikiem + surwiwalowa noc w lesie.

Zapraszamy na niepowtarzalne warsztaty, podczas których będziecie mieli okazję doświadczyć prawdziwego leśnego bytowania razem z podróżnikiem Emilem Wittem, który od 7 lat eksploruje amazońskie lasy deszczowe.
Jest to przygoda dla tych, którzy potrzebują nabycia praktycznych umiejętności radzenia sobie w terenie, w warunkach ekstremalnych, albo dla tych, którzy po prostu chcą w ciekawy sposób spędzić weekend i przeżyć zwariowaną przygodę bez wsiadania w samolot do tropikalnych lasów deszczowych. Spędzicie noc w lesie w dokładnie taki sam sposób jak to się robi podczas dalekich ekspedycji w rejony tropikalne – zawieszeni nad ziemią w hamakach 🙂 Inspirujące wyjście do lasu poprzedzi barwna prezentacja fotograficzno-filmowa z tętniącej życiem Puszczy Amazońskiej, a następnie przejdziemy do lasu nad rzeką Pliszką, rozpoznając po drodze jadalne i użyteczne w surwiwalu rośliny leśno-łąkowe. Kiedy dotrzemy do dogodnego do rozbicia obozu miejsca, nauczymy się przygotować bazę, która przetrwa wszystko – nawet burzę z deszczem. Rozpalimy tam ognisko za pomocą krzesiwa i przećwiczymy różne traperskie sposoby na przygotowywanie jedzenia. Chętni spróbują „posiłków” z roślin, które wcześniej zebrali podczas przeprawy przez las. Noc spędzimy w hamakach, będzie to wspaniała okazja do nasłuchiwania nocnych zwierząt i dopytywania podróżnika o przygody, które przytrafiły mu się podczas wielomiesięcznych wypraw do Indiańskich plemion. Dla chętnych wstaniemy wczesnym świtem, aby podpatrzeć zwierzęta żerujące w okolicznych zaroślach. Rano sałatka z dziko rosnących ziół, pływanie w rzece, zwijanie obozowiska i mogą Państwo rozpocząć swój weekendowy spływ i z nowo nabytą wiedzą planować swoje dalsze wyprawy.

Emil nie zawsze jest w Polsce i żeby lepiej skorzystać z jego obecności i doświadczenia, można poprosić o przeszkolenie z danego zagadnienia wyprawowego z wyprzedzeniem.

Prowadzący Emil Witt, od 7 lat organizuje wyprawy do Amazońskich lasów deszczowych. Swoją pasję rozpoczął samotną wyprawą do brazylijskiej Amazonii w wieku lat 18 w poszukiwaniu ostatnich żyjących po dawnemu plemion Indiańskich. Po powrocie jego działaniami zainteresowały się media i tak regularnie co roku, Emil przynosił dla swoich rodaków zdjęcia, filmy i opowieści z wielomiesięcznych wypraw do Amazonii. Relacje z wypraw pojawiały się w National Geographic Traveler, Radio Trójka, TVN 24, TVP Poznań i wielu innych, ponadto prezentacje odbyły się w ponad stu szkołach, bibliotekach i domach kultury. W chwili obecnej prowadzi również wyprawy surwiwalowe do peruwiańskiej puszczy dla miłośników przygód. Po za tym działa na gospodarstwie, filmuje, fotografuje i komponuje muzykę elektroniczną. Wszystko co robi, robi z pasją, a wyluzowanym i pozytywnym podejściem do życia zaraża uczestników podczas warsztatów.

Program:

17.00 – 19.00 Spotkanie fotograficzno – filmowe podczas, którego podróżnik wprowadzi nas w barwny i fascynujący świat lasów deszczowych zamieszkałych przez plemiona indiańskie i przebogatą faunę i florę.
19.30 Przejście do lasu i rozpoznawanie jadalnych i użytecznych dzikich roślin
20.00 Przygotowanie obozowiska tak jak to się robi podczas ekspedycji do lasów deszczowych; rozwieszanie hamaków, moskitier i tarpów. Rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa.
21.30 Traperskie sposoby przygotowywania posiłków i rozmowy do północy.
Kolejny dzień
Dla chętnych wyjście z obozowiska o świcie na obserwowanie zwierząt.
8.00 pływanie w jeziorze/rzece, zbieranie ziół na sałatkę.
9.30 śniadanie, herbata z ziół, sałatka z ziół

Następnie zapraszamy na spływ pliszką.

Co zabrać:

Śpiwór, ciepłe dresowe ubranie na noc, latarka, kubek stalowy, przegryzkę, chyba że odważysz się na dziką kuchnię 😉

Opcjonalnie: ubranie na przebranie

Zapewniamy: hamaki, moskitiery, tarpy.

Na Państwa zamówienie, możemy zorganizować rozszerzony program szkolenia, na cały weekend, bądź dłużej. Organizujemy też eventy integracyjne z survivalem dla firm.

Prezentacje Emila

Tytuł: Spirit of the selva

Emil zabierze nas w fascynującą, momentami komediową relację filmową z ponad 3 miesięcznej podróży przez mało znane zakamarki peruwiańskiej Amazonii. Poznamy niesamowite życie Indian Machiguenga zamieszkujących dorzecze Urubamby oraz odwiedzimy metyskich myśliwych pracujących ciężko w okolicach gorących źródeł przy Cerros de Contamana. Zobaczymy jak ekstremalnie reagują miejscowi na podwyżki gazu, jak wygląda kampania wyborcza partii ” Ziemniaków”, jak daleko trzeba zajść żeby zobaczyć ostatnie stare drzewa, jak zrobić plecak ze spodni i ile tak naprawdę zostało z prawdziwej ” Indiańskiej Kultury ” Emil podczas wyprawy miał 19 lat.

Tytuł: Z Andów do Amazonii – w poszukiwaniu ducha puszczy.

Emil Witt pokaże nam barwne nagrania z wyprawy do Indian Quechua i Ashaninka zamieszkujących mało znane zakątki peruwiańskich bezdroży. Z chłodnych i tajemniczych Andów wpadniemy wprost do parnej Amazońskiej puszczy w niezwykłe miejsca, gdzie rzeczywistość przeplata się z legendą.

Ruszymy szlakiem tajemniczej sztuki naskalnej i potrzeby serca, która zaprowadza tam gdzie w najśmielszych snach byśmy się nie znaleźli. Ucieczka przed bykiem, zsypujące się drogi w przepaść, rozprawy sądowe, mrówki w gaciach, spanie pośród świnek morskich, spadanie z kaskady wodnej i tym podobne – Te historie działy się naprawdę i są relacją z 3-miesięcznej wyprawy do Peru, której przebieg wygląda jak książka fabularna. Zapraszamy Was, aby do tej przygody dołączyć! Do zobaczenia!

Tytuł: Z prądem Madre de Dios

Emil Witt podczas wielu miesięcy podróży po Amazonii zawsze dążył do spotkania Indian, żyjących nadal w jak najbardziej tradycyjny sposób. Odwiedził dziesiątki wiosek, gdzie Indianie pomimo utrzymywania wielu niesamowitych zwyczajów, ciągle chodzili w kolorowych T-shirtach. W grudniu 2016 roku w końcu się udało podejrzeć z ukrycia grupę Indian Maschcopiros i jest to część, relacji filmowej ze spływu, którą zobaczymy na festiwalu. Wybrał się Łukaszem Tulejem w okolice Parku Narodowego Manu i tam skonstruowali sami tratwę i następnie postanowili spłynąć rzeką Madre de Dios, aż do wioski Boca Colorado. Niestety drugiego dnia spływu Łukasz doznał obrażeń od wystającego z rzeki konara i musiał wrócić do cywilizacji. Emil po załatwieniu transportu dla kolegi, zaprzyjaźnił się z Indianami z plemienia Yine i z ich pomocą spełnił swoje marzenie zobaczenia niekontaktowanych plemion Indiańskich. Na ile są „niekontaktowani’ ocenimy sami.
A co z tratwą? W kolejnych dniach Emil z powodzeniem spłynął samotnie aż do Colorado i była to najpiękniejsza przygoda jego życia!

Brazylia: Serdecznie zapraszamy na niepowtarzalny pokaz slajdów, w którym to podróżnik Emil Witt zaprezentuje swoją pierwszą wyprawę do Amazonii, kiedy mając 18 lat samodzielnie wybrał się na 2 miesiące do brazylijskich lasów deszczowych na spotkanie z tubylczymi plemionami. Jest to opowieść o brawurowej eskapadzie, podczas której każdy dzień uczył młodego podróżnika tego, że życie w dziczy wygląda nieco inaczej niż sobie wyobrażał jako przedstawiciel kultury europejskiej, a za brak akceptowania reguł panujących w wielkich lasach deszczowych płaci się bardzo słono.
Emil pytając od człowieka do człowieka, gdzie można spotkać tubylcze plemiona trafił 800 km od miejsca przylotu w niezwykłe miejsce gdzie żyli Indianie Yanomami oraz zbieracze piasawy tuż przy granicy Brazylii z Wenezuelą. Dreszcze i ubaw po pachy gwarantowane!

Cena do uzgodnienia.

pozdrawiam!
Emil Witt